Ściany z roślin, ogrody wertykalne

Ściany z roślin – postaw na unikalny wystrój przestrzeni!

Ściany z roślin to jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji przestrzeni wspólnych w biurach i lokalach. W Green Systems zajmujemy się ich montażem zarówno wewnątrz budynku, na przykład w recepcji, gabinecie czy restauracji, jak i na zewnątrz. Przy ich tworzeniu zawsze dopasowujemy rośliny do panujących warunków atmosferycznych, dlatego bez problemu rozwijają się one nawet przy kapryśnej pogodzie. W naszej ofercie znajdziesz też mobilne ściany z roślin, czyli instalacje zwane room dividerami, które możesz swobodnie przenosić. W ten sposób tworzysz skuteczne, ale i efektowne przesłony w przestrzeni publicznej – służące na przykład do wydzielania stanowisk pracy w open space’ach. Każda z proponowanych opcji zapewnia unik alny, ekologiczny wystrój, który nie tylko pomaga tworzyć klimat miejsca, ale też ma pozytywny wpływ na osoby przebywające w pobliżu. Wprowadź zieleń do swojej przestrzeni i przekonaj, jak wiele ma zalet!

Dlaczego warto mieć ścianę z roślin?

Ściany z roślin w Twojej przestrzeni

Ściany z roślin nie muszą być systemami zajmującymi ogromne powierzchnie. Możesz zdecydować się też na niewielkie przegrody do oddzielania stolików w restauracjach czy obudować za pomocą zieleni kolumny w hotelu lub spa. Systemy znakomicie służą jednak również do aranżowania wystroju w ogromnych pomieszczeniach, na przykład w spa czy aquaparkach. Zarówno ściany wewnętrzne, jak i zewnętrzne są wyposażone w zautomatyzowany system nawadniania, dzięki czemu ich pielęgnacja jest prosta i zajmuje niewiele czasu. Systemy mogą być dodatkowo doświetlane za pomocą specjalnych lamp, co sprawia, że możesz się nimi cieszyć nawet w mocno zacienionych miejscach. Do budowania zielonych systemów używamy wiele gatunków roślin, co pozwala nam wybrać do Twojej ściany takie, które idealnie sprawdzą się w danych warunkach. Dodatkowo oferujemy Ci usługę konserwacji ścian, czyli nawożenie i przycinanie roślin oraz wymianę rośliny w przypadku jej obumarcia. Skontaktuj się z nami i wprowadź zieleń do Twojej przestrzeni!

Galeria realizacji

Rośliny do ścian wewnętrznych

Habitat ogrodów wertykalnych

Od momentu, w którym zainstalowaliśmy naszą pierwszą zieloną ścianę, eksperymentowaliśmy z wieloma gatunkami roślin. Dowiedzieliśmy się, które rośliny są zdolne przetrwać i zakwitnąć, a które nie nadają się do uprawy w naszych instalacjach. Żywa ściana jest ciekawym siedliskiem, w którym w przeciwieństwie do terenu zagospodarowanego na poziomie gruntu- nasadzenia są bardzo gęste i to nie bez powodu. Żywe ściany mają być efektowne wizualnie i przyciągać uwagę, dlatego ważne jest, aby wyglądały zachwycająco.

Wybór właściwego systemu ogrodów wertykalnych:

W zależności od użytego systemu ogrodu wertykalnego rośliny mają różne ograniczenia. Może to być ograniczona przestrzeń dla rozwoju korzeni i wykonywania pełnego cyklu wegetacyjnego. Np. „systemy kieszonkowe”, które zwykle wymagają częstszych wymiany roślin w miarę ich obumierania, czy metalowe „systemy koszowe”, w których z upływem czasu ziemia ubija się tworząć pustą przestrzeń między koszami. Niejednokrotnie również instalacja tych systemów stanowi duże wyzwanie konstrukcyjne z uwagi na jego wielkość, ciężar i sposób montażu. Nasze modułowe systemy dość dobrze rozwiązują te problemy.

Wpływ warunków klimatycznych na ogród wertykalny

W przypadku ogrodów wertykalnych zewnętrznych bardzo ważne jest uwzględnienie położenia i właściwości fizycznych otoczenia. Ściana skierowana na północ w zacienionym miejscu narażona na działanie silnego wiatru będzie wymagała innych roślin niż ściana zwrócona na południe z bezpośrednim nasłonecznieniem. Nasza firma pomoże Tobie dobrać odpowiednie rośliny, tak aby jak najlepiej rosły w określonym miejscu. Możemy również używać różnych gatunków roślin w projektach ścian wewnętrznych.

Estetyka

Rośliny są często wybierane tak, aby żywa ściana wyglądała olśniewająco. Niektóre kolory i odcienie roślin mogą być wybierane i sadzone we wzory, aby tworzyć naturalne pokosy i kształty lub tworzyć litery (rozważ odtworzenie logo lub ikony marki w roślinach). Nawet jeśli preferowany jest prosty zielony mur, rozmiar i kształt liścia może zmienić ogólny efekt wizualny ściany i jest wart rozważenia. Innym pomysłem jest dodanie kwitnących cebulek, jak również zimozielonych spodni. Dodaje to sezonowego zainteresowania, ponieważ kwiaty budzą się do życia wiosną i latem, dodając plusk koloru, podczas gdy ściana pozostaje zielona przez cały rok.

Bioróżnorodność

Wierzymy, że możemy wesprzeć przyrodę i pomóc jej w odzyskaniu swej siły. Żywa ściana to świetny sposób na wskrzeszenie gatunków roślin w obszarach miejskich, a tym samym wspieranie lokalnego ekosystemu. Możemy zbadać obszar w celu wybrania takich roślin, jak dzikie kwiaty, które zachęcą lokalne owady, pszczoły, bezkręgowce, motyle, ptaki i inne dzikie zwierzęta. Ponadto, aby uzupełnić naturalne siedlisko dostarczane przez rośliny, możemy dodać skrzynki dla nietoperzy lub ptaków oraz hotele dla owadów, które będą stanowić dom dla lokalnej dzikiej przyrody.

Biofilia i jadalne rośliny

Sadzenie ziół i owoców miękkich w ogrodzie wertykalnym może zachęcić zarówno ludzi jak i dzikie zwierzęta do interakcji z żywą ścianą. Ta interakcja może pomóc w promowaniu biofilii – relacji między człowiekiem a naturą. Wiele ziół może rozwijać się w żywej ścianie, w tym mięta, tymianek lub szałwia, uwalniając tymsamym charakterystyczny zapach. Rozważ stworzenie żywej ściany za barem koktajlowym z rosnącymi świeżymi ziołami, które barmani mogą wykorzystać jako składniki do swoich napojów. Owoce miękkie, takie jak dzikie truskawki, mogą stanowić smaczny przysmak zarówno dla ptaków, jak i dla ludzi.
Podczas planowania instalacji ogrodu wertykalnego bardzo ważne jest, żeby przemysleć jego konserwację. Pomożemy Tobie w doborze odpowiednich urządzeń, tak aby jak najlepiej dopasować się do Państwa budżetu i harmonogramu. Zawsze zachęcamy naszych klientów do uruchomienia kreatywności przy planowaniu ogrodu wertykalnego, tak aby urzeczywistnić ich koncepcję.

Projektowanie instalacji jest kluczowym krokiem w procesie planowania żywej ściany i zalecamy skontaktowanie się z nami w celu omówienia Państwa koncepcji. Możemy zaproponować Państwu listę roślin do wyboru, gdy tylko dowiemy się więcej o Państwa projekcie.

Konserwacja zielonych ścian zewnętrznych

Green-Systems zajmuje się kompleksowym serwisowaniem ogrodów wertykalnych. Nasi eksperci zapewnią utrzymanie zielonej ściany, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Opieka przekłada się na okresowe nawożenie roślin, przycinanie i w ramach potrzeb wymianę roślin na nowe. Przy zewnętrznych zielonych ścianach należy przygotować system nawadniania na sezon wiosenno-letni a następnie na jesienno-zimowy, tak aby przez wiele lat można było się cieszyć bujnie wyglądającym ogrodem wertykalnym.

Jesteś zainteresowany . ?

Skontaktuj się z nami


    Zadzwoń
    +48 730 230 545
    Zadzwoń
    Przewiń do góry