System Bin Fen

Ogród wertykalny w systemie Bin Fen 3.0

System Bin Fen to nowoczesny system ogrodów wertykalnych. Składa się z kratownicy mocowanej do ściany lub innego pionowego elementu oraz z pojemników z tworzywa sztucznego z wbudowanym systemem nawadniania.

Pojemniki tzw. moduły wykonane są z polipropylenu pozyskanego z recyklingu.

Wymiary pojedyńczego modułu to 17x 13×12 cm. Na metr kwatratowy przypada ich 45. Moduły wieszane są na ocynkowanej kratownicy co 15 cm w ujęciu poziomym i pionowym. Wielkość doniczek pozwala na użycie roślin w doniczkach o średnicy około 12 cm.

Wielkość roślin i częstotliwość zamontowanych modułów powoduje efekt pełnej gęstości- 95% na całej powierzchni zielonej ściany, od momentu ukończenia instalacji. Nie musimy czekać aż rośliny się rozrosną.

Moduły nadają się do prawie wszystkich gatunków roślin. Przesadzone do nich nie są zmuszane do wzrostu w nienaturalnym kierunku. Mają miejsce na wzrost pionowy. Jednocześnie pojemniki są tak skonstruowane, że nie wysypuje się z nich gleba.

System wieszania modułów Bin Fen na stalowej kratownicy, które nie są ze sobą w żaden sposób połączone, daje nam dużą przewagę nad standardowym systemem filcowym. Jest to najprostszy i najszybszy sposób montażu. Pozwala nam na dobrowolną wymianę pojedynczych roślin na nowe bez konieczności ingerencji w resztę systemu ogrodu wertykalnego. Po prostu wymieniamy starą roślinę na nową ściągając ją z haczyka. Oprócz wygody pozwala to uniknąć zanieczyszczenia systemu nawadniania jak i przestrzeni wokół zielonej ściany.

Kolejną zaletą systemu Bin fen jest system nawadniania. Wodę dostarczamy do doniczek znajdujących się na samej górze systemu. Jest ona rozprowadzana przez rurkę z lejkiem do poniższych modułów. W module znajduje się wkład filcowy, który oddziela ziemię od znajdującego się poniżej zbiorniczka z wodą. To właśnie ten odpowiednio zaprojektowany zintegrowany system nawadniający z wkładem filcowym wyróżnia moduł Bin Fen na tle innych systemów ogrodów wertykalnych. Znajdująca się w module roślina dostaje tyle wody ile potrzebuje. Dzięki filcowi oddzielającemu ziemię od wody roślina nie jest cały czas zanurzona, dzięki czemu jej korzenie nie gniją a ziemia nie pleśnieje z powodu ciągłego nasiąkania. Woda rozprowadzana jest równomiernie do każdego z modułów i nawodniona pozostaje tylko gleba a nie cała konstrukcja tak jak w tradycyjnych systemach filcowych.

Woda do modułów dostaje się poprzez kroplowniki z kompensacją ciśnienia z przepływem wody 8 litrów na godzinę. Daje nam to możliwość dokładnego obliczenia zużycia wody oraz poziomu dostarczenia jej bezpośrednio do roślin. Odbierana jest poniżej za pomocą systemu rynien i odprowadzana do kanalizacji.

Rośliny nawożone są za pomocą urządzenia fertygującego będącego elementem instalacji nawadniającej. Zawiera ono dozownik proporcjonalny, który dawkuje gotowy płynny nawóz wieloskładnikowy rozcieńczany z wodą w proporcjach zależnych od potrzeb nawozowych roślin.

Nawadnianie zielonej ściany jest pełni zautomatyzowane i połączone z siecią WiFi, co daje nam możliwość bezprzewodowego kontrolowania.

System Bin Fen objęty jest 5 letnią gwarancję. Komponenty systemu podlewania 2 lata gwarancji.

Wszystkie elementy systemu posiadają wymagane deklaracje zgodnośći.