FAQ

Ogród wertykalny to inaczej ogród pionowy lub zielona ściana. Rośliny są w nim umieszczane na konstrukcji przymocowanej do ściany lub innej pionowej powierzchni.

W zielonych ścianach można używać różnych roślin, a długość ich życia zależy od gatunku. Zwykle jednak do pionowych ogrodów wybiera się rośliny, które przy odpowiedniej pielęgnacji żyją przynajmniej kilka lat.

System ogrodów wertykalnych złożony jest z modułów, więc gdy rośliny obumierają, można zastąpić je nowymi, usuwając wcześniej korzeń starych.

Rośliny okresowo czyścimy przecierając je wilgotnym ręcznikiem.

Ogród wertykalny należy podlewać mniej więcej raz na tydzień. Wszystko zależy od temperatury, wilgotności, nasłonecznienia oraz doboru roślin. Dodatkowo okresowo nawozimy rośliny, głównie w okresie wiosenno-letnim.

Na cenę ogrodu wertykalnego ma wpływ wybór samego systemu, gatunki roślin, wielkość ogrodu i poziom skomplikowania zlecenia.

Jak najbardziej. Ogród wertykalny nie zajmuje wiele miejsca, więc świetnie wpasowuje się w nieduże przestrzenie.

Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wybór miejsca. Jeśli jest możliwość, system mocujemy do ściany, jednak jeśli jest to lekka ścianka lub ogród wertykalny ma być wolnostojący, tworzymy stelaż, do którego mocujemy ogród wertykalny. W przypadku miejsc ciemnych stosujemy specjalne lampy, które doświetlają rośliny.

Tak. Moduły pozwalają na swobodną wymianę roślin w każdym momencie.

To zależy od gatunku roślin wybranych do ogrodu wertykalnego. Najlepiej przed założeniem systemu sprawdzić reakcję na rośliny lub wybrać tylko gatunki przyjazne alergikom.

Jeżeli zdecydowali się Paśtwo na wybór systemu ogrodów wertkalnych, które wymagają automatycznego podlewania, to wymagane będzie zaprojektowanie systemu nawadniania. 

System nawadniania może być  w układzie zamkniętym lub otwartym.

Układ otwarty polega na zapewnieniu mediów takich jak woda i kanalizacja. Woda z sieci doprowadzana jest do ogrodu wertykalnego i po podlaniu odprowadzana do kanalizacji. Na linii wody z sieci wymagane jest zapewnienie miejsca, w którym będziemy mogli umieścić elektrozawór, sterownik czasowy oraz urządzenie do fertygacji. W tym miejscu również niezbędne będzie umieszczenie przyłącza prądu 220v, do którego podłączymy sterownik nawadniania. Miejsce takie zajmuje około 1 m2 na ścianie i zwykle znajduje się w pomieszczeniu technicznym

Układ zamknięty jest najczęściej stosowany przy instalacji ogrodu wertykalnego w istniejących już budynkach, w których niemożliwe już jest doprowadzenie wody lub kanalizacji. Polega na umieszczeniu zbiornika, z którego pobierana jest woda do podlewania i do którego jest odprowadzana po podlewaniu. W układzie zamkniętym wymagane jest jedynie doprowadzenie przyłącza prądu w miejscu, w którym umieścimy zbiornik. Zbiornik najczęsciej umiejscawiamy poniżej zielonej ściany. Ma on wtedy wymiar szerokości całej rozpiętości ściany i wysokość w zależności od wysokości ogrodu wertykalnego, zwykle jest to około 25cm.

Podlewanie ogrodu wertykalnego odbywa się około raz na tydzień. Wszystko zależy od temperatury, wilgotności, nasłonecznienia oraz doboru roślin.

Rośliny, gleba, uwięzione powietrze i wilgoć w glebie są doskonałymi izolatorami akustycznymi. Badania wykazały, że zielone ściany mogą zmniejszyć hałas otoczenia nawet o 40 decybeli, co jest ważną korzyścią dla osób pracujących lub mieszkających w pobliżu hałaśliwych ulic, autostrad i lotnisk. Ponieważ skala decybeli jest logarytmiczna, każda redukcja o 10 decybeli oznacza dziesięciokrotny spadek intensywności.

Jeśli mieszkasz na ruchliwej ulicy, poziom hałasu w otoczeniu może wynosić średnio 75 decybeli. Projekt cichego biura może być skierowany na 60 decybeli, ciche sąsiedztwo miejskie może średnio 40 decybeli w nocy, a cicha biblioteka może próbować działać poniżej 40 decybeli. Jeśli jesteś architektem, architektem krajobrazu lub wykonawcą, łatwo jest zobaczyć, ile dodatkowego ciszy i spokoju możesz wnieść do swojego klienta, włączając ogród wertykalny do planu budynku.

  1. Czy można założyć ogród wertykalny w pomieszczeniu, w którym jest mało światła?

Tak, w razie potrzeby można zamontować lampy, które będą doświetlały rośliny.

Wszystko zależy od doboru roślin, jednak przyjmuje się, że raz w miesiącu wymagane jest usuwanie uschniętych liści i przycinanie zbyt długich pędów.

Nie ma większych ograniczeń co do gatunków, jakie mogą być hodowane w ogrodzie wertykalnym.

Tak, to popularne rozwiązanie w przypadku ogrodów w kuchni.

Nie, rośliny są naturalnymi regulatorami wilgoci, więc zapewniają optymalną wilgotność pomieszczeń.

To zależy od wybranego systemu i gatunków roślin. Waga 1 m2 ogrodu wertykalnego może wynosić od około 20 do nawet 70 kilogramów.

Konstrukcja wraz z roślinami odstaje od ściany na około 15-20 cm.

Nie. Wystarczy zapewnić im warunki, w których wilgotność powietrza waha się między 40-70%.

Nie. Do dekoracji stosuje się mech stabilizowany, to znaczy, że został trwale zaimpregnowany.

Optymalna wilgotność dla mchu to taka, jaka zazwyczaj panuje w pomieszczeniach, czyli między 40-70%.

Subtelny zapach mchu jest wyczuwalny, gdy ściany są nowe, ale szybko się ulatnia.

Wyschnięty mech można odratować. Wystarczy zwiększyć poziom wilgoci w pomieszczeniu za pomocą nawilżacza. Mchu nie można moczyć wodą!

Przy odpowiedniej pielęgnacji mchy preparowane istnieją w niezmienionej formie około 10 lat.

Oświetlenie roślin

Jeżeli zdecydowali się Państwo na instalację ogrodu wertykalnego wewnątrz budynku, to prawdopodobnie niezbędne będzie użycie dodatkowego oświetlenia karmiącego- asymilacyjnego. Obecnie na rynku dostępnych jest cały wachlarz rozwiązań. Najpopularniejsze to reflektory LED mocowane do sufitu za pomocą szynoprzewodu. Możemy również skorzystać z belek LED lub refelktorów typu flood. Wszystko zależy od projektu i koncepcji architekta.

Oświetlenie asymilacyjne to takie, które umożliwia roślinom uzyskać pełen rozwój w czasie wzrostu, rozkwitu i wegetacji. Do prawidłowego rozwoju potrzebne jest światło w pełnym spektrum. To takie, które zapewnia wszystkie długości fal przydatne do życia roślinnego. 

Do niedawna hodowcy roślin stosowali różnego typu lamp sodowe HPS, świetlówki CFL czy różnego rodzaju oświetlenia LED. Oświetlenie LED, dzięki temu, że jest jedynym monochromatycznym źródłem światła, to bezsprzecznie najlepsze rozwiązanie dla upraw roślin. Dzięki szerokiemu wyborowi czystych kolorów, to jedyne rozwiązanie dzięki, któremu możemy idealnie dopasować się do wymagań roślin powodując ich wspaniały rozwój. Rośliny rosną szybciej i zdrowiej niż przy użyciu tradycyjnych rozwiązań takich jak HPS, CFL czy innych tradycyjnych źródeł światła. Jeżeli zastosujemy dobrej jakości LED, to rośliny rosną tak jak przy słonecznym świetle lub nawet lepiej.

W załeżności od użytych kolorów podczas naświetlania roślin uzyskamy ich różną reakcję. Jeżeli chcemy aby rośliny rosły duże stosujemy barwy czerwone, pomarańczowe, żółte i zielone. Jeżeli chcemy, żeby były bardziej kompaktowe, użyjemy w tym celu światła UV lub niebieskiego. Reakcja roślin na różnego fale świetlne jest zakorzeniona w ich DNA i spowodowana tym jak zostały zaprojektowane przez naturę. 

Współczesna technologia umożliwia nam zapewnienie pełnego spektrum światła za pomocą nowoczesnych diod LED tzw. full white spectrum. Obecnie to najlepsze rozwiązanie oświetlenia asymilacyjnego, dające roślinom światło w pełnym spektrum.

Nie, obecna technologia LED zapewnia roślinom pełne spektrum światła przy zachowaniu naturalnego koloru światła widzialnego. 

W wielu miejscach możemy napotkać się na rośliny doświetlane zwykłymi żarówkami LED. Czy tego typu oświetlenie jest wystarczające? Teortycznie tak, zwykłe żarówki mogą być używane do hodowli, jednak nie jest to w najlepszy sposób doświetlania roślin. Standardowe lampy LED nie mają pełnego spektrum światła i będą powodowały ich niezdrowy rozwój. 

Zadzwoń
+48 730 230 545
Zadzwoń
Przewiń do góry